Chirurgia

Usługi chirurgiczne w Klinice Dental Pearl
skrócony opis 4 podstawowych kategorii

Implanty stomatologiczne, do których należą
wszczepianie implantów AlphaBio, Nobel Biocare, augmentacja kości, sterowana regeneracja tkanek, podniesienie dna zatoki szczękowej
Chirurgię stomatologiczna, która obejmuje
chirurgiczne usuwanie zębów i korzeni, zębów zatrzymanych, chirurgia przedprotetyczna, resekcja wierzchołka korzenia, usuwanie torbieli
Chirurgię szczękowo-twarzową, która odnosi się do
Operacji zatok szczękowych, usuwania ciał obcych, usuwania zmian skórnych, blizn, badań histopatologicznych, zabiegów korekcyjnych twarzy
Komputerowe projektowanie uśmiechu - obejmuje
Wirtualne planowanie leczenia chirurgicznego, implantologicznego, szablony chirurgiczne, nawigacja chirurgiczna, skaner 3D Cameo Elegant
Aby zapoznać się ze szczegółowym omówieniem powyższych kategorii
wybierz tematykę z ilustrowanego menu powyżej - i „kliknij aby przejść”

Zabiegi chirurgii, ekstrakcja korzenia, zębów mądrości itp. wykonywanych w Dental Pearl

Usuwanie zębów mądrości, podniesienie dna zatoki szczękowej, sterowana regeneracja kości, przeszczep kości, dłutowanie zęba i inne.


W ramach tej specjalności wykonywany jest cały szereg zabiegów w obszarze obejmującym jamę ustną, w tym zabiegi wspomagające inne dziedziny stomatologii, np. endodoncję - resekcje wierzchołka korzenia, periodontologię - chirurgię przyzębia, protetykę - chirurgię przedprotetyczną, czy wreszcie najnowocześniejszy dział - implantologię. Jako nowoczesny specjalistyczny gabinet chirurgii szczękowo – twarzowej jesteśmy w stanie wykonać pełen zakres zabiegów w regionie anatomicznym głowy i szyi, który nie wymaga leczenia szpitalnego – od prostych ekstrakcji zębów, poprzez leczenie implantologiczne po operacje onkologiczne w zakresie chirurgii jednego dnia.

Znieczulenia w chirurgii

Dla zapewnienia pacjentowi pełnej bezbolesności i maksymalnego komfortu, wszystkie zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej są wykonywane w znieczuleniu, z użyciem tylko preparatów uznawanych na świecie jako najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze. Oprócz konwencjonalnych metod podawania środka znieczulającego dysponujemy rewolucyjnym systemem do podawania znieczulenia The WAND. Jest to specjalna strzykawka, z której podawanie środka znieczulającego odbywa się pod kontrolą komputera. System ten pozwala zmniejszyć ból przy podawaniu środka znieczulającego oraz daje dobry efekt znieczulający już przy niewielkiej dawce preparatu. Badania potwierdziły, że dzięki zastosowaniu systemu The WAND uzyskuje się zasadniczą redukcję bólu.

Usuwanie zębów.

Istota usuwania zęba polega na oddzieleniu go od otoczenia i wyjęciu z zębodołu. Umiejętności lekarza i współpraca ze strony pacjenta umożliwiają prawidłowe wykonanie zabiegu i zapobiegają wystąpieniu powikłań. Należy jednak pamiętać, że ekstrakcja zęba (ekstrakcja - wyrywanie zębów) jest ostatecznością i dokładamy wszelkich starań aby do tego nie dopuścić, wykorzystując najnowsze osiągnięcia medycyny.

Operacyjne usuwanie zębów.

Ten typ ekstrakcji zarezerwowany jest przede wszystkim dla pozostawionych korzeni zębów i zębów zatrzymanych. Ząb zatrzymany to ząb, który mimo zakończonego rozwoju pozostaje niewyrżnięty (może być całkowicie niewidoczny w ustach lub widoczny częściowo). Problem ten najczęściej dotyczy zębów mądrości. Operacyjne usuniecie zęba jest zabiegiem bardziej skomplikowanym i wymaga więcej czasu niż zwykła ekstrakcja, ale odpowiednie zaopatrzenie rany przyspiesza prawidłowe gojenie i minimalizuje dolegliwości bólowe.

Usuwanie zmian zapalnych i resekcja wierzchołka korzenia.

Resekcja korzenia polega na odcięciu wierzchołka korzenia zęba z równoczesnym usunięciem zmian zapalnych i zabezpieczeniem korzenia przed ponownym powstaniem stanu zapalnego. Ten sposób leczenia stwarza warunki do prawidłowej odbudowy kości w miejscu usuniętych zmian chorobowych, proces ten można wspomóc zastosowaniem materiału pobudzającego odbudowę kości. Zabieg ten w większości przypadków pozwala na uratowanie zęba przed usunięciem (skuteczny w ok. 95%). W związku z ogromnym postępem leczenia endodontycznego (nowoczesne narzędzia do opracowania kanałów), zabiegi te są stosowane coraz rzadziej.

Zabieg resekcji wskazany jest w przypadku gdy:

  • ◯   zastosowane leczenie zębów nie powoduje zlikwidowania zmian zapalnych wokół korzenia zęba;
  • ◯   nie ma możliwości prawidłowego przeleczenia kanałowego zęba do końca kanału (nieprawidłowa budowa anatomiczna, „zarośnięcie” kanału korzeniowego);
  • ◯   konieczne jest powtórne leczenie endodontyczne, podczas gdy kanał jest wypełniony twardym materiałem - np. cementem
  • ◯   wykonane jest estetyczne i funkcjonalne uzupełnienie protetyczne w postaci wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej.
  • ⬤   Resekcję wykonuje się najczęściej przy zębach jednokorzeniowych (siekacze, kły), ale w praktyce istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu przy każdym zębie, który tego wymaga.

Hemisekcja i radektomia.

Są to rzadko wykonywane zabiegi „ostatniej szansy” dla zębów wielokorzeniowych w sytuacji, gdy nie ma możliwości prawidłowego przeleczenia endodontycznego jednego z korzeni lub jeśli przy jednym z korzeni występują zmiany zapalne nie poddające się leczeniu zachowawczemu. Radektomia polega na odcięciu całego problematycznego korzenia, zaś hemisekcja to usunięcie połowy zęba wraz z jednym z korzeni - pozostała część zostaje odbudowana za pomocą korony protetycznej.

Leczenie urazów zęba.

Urazy zębów najczęściej dotykają dzieci, choć zdarzają się również osobom dorosłym, np. podczas uprawiania sportu (łyżwy, rolki, rower), w wypadkach (potknięcia, wypadki komunikacyjne, pobicia). Uszkodzenia zębów mogą mieć różne formy, ale w każdym przypadku ważne jest jak najszybsze zgłoszenie się do gabinetu stomatologicznego w celu uzyskania pomocy i porady. W zależności od postaci urazu ząb często można uratować leczeniem zachowawczym lub protetycznym, zdarza się jednak, że konieczna jest ekstrakcja części lub całego zęba.

Chirurgia przedprotetyczna.

Celem chirurgii przedprotetycznej jest przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego, umożliwiające wykonanie możliwie najbardziej funkcjonalnego, komfortowego i estetycznego uzupełnienia protetycznego. W jej zakres wchodzą m.in. usunięcie zębów ze wskazań protetycznych, wyrównanie zniekształceń i usunięcie zmian chorobowych kości i tkanek miękkich. Odrębnym zagadnieniem są działania mające na celu przygotowanie miejsca pod wszczepienie implantów - zabiegi odbudowujące kość (augumentacja wyrostka zębodołowego), czy w przypadku nisko położonej zatoki szczękowej, zabieg podniesienia dna zatoki. Znajdują tu zastosowanie specjalne biomateriały pobudzające wytwarzanie tkanki kostnej (np.Bio-oss i Bio-guide). Sam zabieg wszczepienia implantów wykonuje się zazwyczaj po około 6 miesiącach od powyższych działań.

Chirurgia przyzębia.

Zadaniem chirurgii przyzębia jest wspomaganie leczenia zachowawczego schorzeń tkanek otaczających zęby - przyzębia. Można tu wyróżnić zabiegi profilaktyczne i lecznicze. Leczenie profilaktyczne polega na usunięciu wszelkich tkanek miękkich np. nieprawidłowe wędzidełka i twardych (kości, zębów) sprzyjających powstawaniu chorób przyzębia. Celem zabiegów leczniczych jest natomiast likwidacja stanu zapalnego i odbudowa tkanek utraconych w przebiegu choroby. Jednym z podstawowych zabiegów jest kiretaż otwarty - zabieg oczyszczenia niedostępnych dla pacjenta kieszonek dziąsłowych. W tej dziedzinie nierzadko znajdują zastosowanie materiały wspomagające odbudowę kości i innych części przyzębia (Endogain, Bio-oss, Bio-guide).

Warto wiedzieć

⬤   Jak przygotować się do zabiegu chirurgicznego?
W celu prawidłowego przygotowania się do zabiegu chirurgicznego należy:
◯   wypocząć;
◯   zjeść lekki lecz kaloryczny posiłek;
◯   przyjąć leki (stale przyjmowane), chyba, że chirurg zaleci inaczej;
◯   odprężyć się i zaufać lekarzowi.
⬤   Co wolno, a czego nie należy robić po ekstrakcji zęba?
Po zabiegu ekstrakcji zęba:
◯   usuwamy opatrunek po 40 minutach od zabiegu;
◯   nie jemy i pijemy przez 2 godziny od zabiegu;
◯   w dniu zabiegu jemy tylko letnie, półpłynne pokarmy;
◯   nie płuczemy ust;
◯   wskazane jest stosowanie zimnego okładu na twarz 2-3 godziny po zabiegu;
◯   nie ogrzewamy twarzy po stronie ekstrakcji!
◯   należy wstrzymać się od palenia papierosów w dniu zabiegu;
◯   w razie wystąpienia dolegliwości bólowych, można zastosować dostępne bez recepty środki przeciwbólowe
◯   z wyjątkiem preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy - Aspiryna, Polopiryna.
⬤   Czy wszystkie zęby mądrości trzeba usuwać?
    Jeżeli zęby mądrości są zdrowe, ustawione prawidłowo w łuku zębowym, nie sprawiają trudności w oczyszczaniu i nie powodują dolegliwości bólowych to nie należy ich usuwać - chyba, że z powodu innych wskazań, np. ortodontycznych. Natomiast wskazaniem do ekstrakcji zębów mądrości (w tym zatrzymanych) są:
◯   nieprzydatność w zgryzie;
◯   nawroty stanów zapalnych;
◯   brak miejsca w łuku zębowym;
◯   niektóre choroby miazgi np. ropne zapalanie czy zgorzel miazgi;
◯   kieszonka kostna poza koroną zęba;
◯   ucisk na ząb sąsiedni;
◯   torbiel wokół korony zęba zatrzymanego (widoczna na zdjęciu rentgenowskim);
◯   nerwoból spowodowany uciskiem zęba na nerw.

Zabiegi w zakresie chirurgii w Dental Pearl świadczymy w przyjaznych dla Pacjentów cenach. Akceptujemy gotówkę oraz w płatności elektroniczne. Orientacyjny zakres cenowy zabiegów mieści się w przedziale od PLN 100.00 do PLN 2000.00.
Więcej na ten temat znajdziesz w Cenniku Usług Dental Pearl

Zabiegi chirurgiczne, gabinet dentystyki Dental Pearl
Zabiegi chirurgiczne, ilustracja gabinet dentystyki Dental Pearl
wordMarkLogo

Zabiegi chirurgi stomatologcznej, Centrum Stomatologii Dental Pearl
43-190 Mikołów, ul. Rybnicka 134
☎ +48 503846743
e-mail: info@dentalpearl.pl

by Daniel Szram, Mikołów, modyfikowano 2023-02-12 / utworzono 2017-03-02

FAQ - chirurgia w Dental Pearl

Czy ekstrakcja zęba mądrości to zabieg chirurgiczny?

Przyjmujemy, że ekstrakcja zęba mądrości to zabieg chirurgiczny, który wykonuje dentysta lub chirurg szczękowy. Celem zabiegu jest usunięcie jednej - lub kilku ósemek - tzn. jednego z zębów stałych wyrzynających się w tylnej części jamy ustnej. Zabieg dotyczty zębów górnych jak i dolnych.

W jakiej sytuacji wykonuje się chirurgiczne usuwanie zębów mądrości?

Wskazania do wykonania ekstrakcji, usunięcia zębów mądrości, to np. głęboka próchnica, zapalenie miazgi zęba, duże rozchwianie na skutek np. postępującej parodontopatii. Chirurgiczne usunięcie zęba mądrości może być przeprowadzony w każdym momencie życia gdy zaistnieje tego potrzeba. Szczególnie należy zwrócić uwagę na pozostawione korzenie zębów czy tzw. zęby zatrzymane czyli te, które mimo zakończonego rozwoju pozostają niewyrżnięte. Taki ząb może być całkowicie niewidoczny w ustach lub widoczny częściowo. Problem dotyczy najczęściej zębów mądrości. Operacyjne usuniecie zęba jest zabiegiem bardziej skomplikowanym niż zwykła ekstrakcja, ale odpowiednie zaopatrzenie rany przyspiesza prawidłowe gojenie i minimalizuje dolegliwości bólowe.

Skontaktuj się z nami
 
Polecamy kontakt bezpośredni
☎ +48 503846743
 
📧 info@dentalpearl.pl
 
ul. Rybnicka 134, Mikołów
🅿️ Rybnicka 132
Centrum Stomatologii Dental Pearl

43-195 Mikołów, ul. Rybnicka 134, 🅿️ wjazd: Rybnicka 132

Dental Pearl   ≫  homePage   ≫  Chirurgia dentystyczna