Protetyka dentystyczna w Dental Pearl

Uzupełnienia protetyczne, protezy szkiletowe, elastyczne i całkowite, pojedyncze korony, wielopunktowe mosty i inne.


Protetyka to dział stomatologii, zajmujący się poprawianiem oraz odtwarzaniem prawidłowego układu zębów. W szczególności zajmuje się odtwarzaniem braków w uzębieniu, odbudową złamanych zębów, zmianą kształtu i ustawienia zębów, a także korektą trwałych przebarwień. Obecnie protetyka oferuje bardzo estetyczne i wygodne rozwiązania, takie jak mosty porcelanowe, protezy szkieletowe (również bezklamrowe z zasuwami, zatrzaskami, koronami teleskopowymi). Coraz większego znaczenia nabierają możliwości estetycznej korekty i przebudowy własnych zębów, które są przebarwione i nieprawidłowo ustawione. W takich przypadkach, dzięki zastosowaniu koron i licówek porcelanowych, możemy uzyskać doskonałe efekty estetyczne i funkcjonalne.
 
Współczesna protetyka daje nam mnóstwo możliwości uzupełnień protetycznych począwszy od protez poprzez pojedyncze korony (także pełnoceramiczne), wielopunktowe mosty, aż po pracę na implantach.
 
Nasz gabinet współpracuje z kilkoma pracowniami protetycznymi, co nam daje możliwość zapewnienia pełnego wachlarza rozwiązań. Masz pytania odnośnie możliwości leczenia w Twoim przypadku - umów się na bezpłatną konsultację protetyczną.
 
Korony porcelanowe
 
Korony stomatologiczne są to uzupełnienia protetyczne pozwalające odbudować kształt i funkcję zniszczonego zęba nawet wtedy, gdy nie jest już możliwa standardowa odbudowa zęba za pomocą wypełnienia. W naszym gabinecie oferujemy korony pełnoceramiczne oraz licowane porcelaną - oba rodzaje koron pozwalają uzyskać doskonały efekt estetyczny i funkcjonalny. Jak wygląda przebieg leczenia - poniżej przedstawiamy uproszczony schemat zabiegu.
 
Pierwsza wizyta: po zakwalifikowaniu zęba do założenia korony protetycznej lekarz przystępuje do szlifowania wybranego zęba, zabieg szlifowania przeprowadzany jest w znieczuleniu i jest całkowicie bezbolesny. Następnie stomatolog pobiera wycisk i odsyła go do laboratorium protetycznego. Wizytę kończy wykonanie korony tymczasowej, która zapewnia estetyczny wygląd i funkcjonalność do momentu zacementowania gotowej korony protetycznej.
 
Druga wizyta: po przymiarce i sprawdzeniu gotowej korony protetycznej lekarz cementuje koronę na stałe w ustach pacjenta.
 
Najczęściej zadawane pytania:
 
Jakie są wskazania do wykonania koron? - wskazaniem jest duże zniszczenie tkanek zęba oraz niezadowalający wygląd estetyczny zęba, Jaka jest różnica pomiędzy koroną licowaną a pełnoceramiczną? - różnica polega na materiale użytym do wykonania korony protetycznej: korony licowane porcelaną składają się z metalowego szkieletu na którym napalana jest porcelana, natomiast korony pełnoceramiczne wykonane są w całości z porcelany, charakteryzują się one najlepszym możliwym efektem estetycznym.
 
Stomatologiczne mosty porcelanowe
 
Porcelanowe mosty stomatologiczne należą do stałych uzupełnień protetycznych. Oznacza to, że są one zacementowane na stałe na zębach własnych pacjenta dlatego są one bardzo komfortowym i wygodnym rozwiązaniem protetycznym. Za pomocą mostów stomatologicznych uzupełnia się braki jedno lub kilku - zębowe. Most zawieszony na własnych zębach filarowych pacjenta odtwarza brakujące zęby pod względem zarówno estetycznym jak i funkcjonalnym. W naszym gabinecie oferujemy mosty protetyczne pełnoceramiczne i licowane porcelaną. Jak wygląda przebieg leczenia - poniżej przedstawiamy uproszczony schemat.
 
Pierwsza wizyta: po zaplanowaniu uzupełnienia protetycznego lekarz przystępuje do szlifowania zębów wybranych jako filary protetyczne, zabieg szlifowania przeprowadzany jest w znieczuleniu i jest całkowicie bezbolesny. Wizytę kończy pobranie wycisków i odesłanie ich do laboratorium protetycznego oraz zabezpieczenie oszlifowanych zębów filarowych.
 
Druga wizyta: lekarz stomatolog przymierza szkielet mostu w jamie ustnej pacjenta i dokonuje ewentualnych korekt, po czym odsyła most do skończenia do laboratorium protetycznego.
 
Trzecia wizyta: po przymiarce i sprawdzeniu gotowego mostu lekarz stomatolog cementuje uzupełnienie na stałe w ustach pacjenta.
 
Najczęściej zadawane pytania:
 
Jakie są wskazania do wykonania mostów protetycznych - wskazaniem są każde braki zębowe pod warunkiem obecności odpowiednio ulokowanych zębów filarowych - o tym można się przekonać dopiero po badaniu stomatologicznym i kontroli rentgenowskiej,
 
Jakie są inne możliwości odbudowy braku pojedynczych zębów - alternatywą dla stosowania klasycznych mostów protetycznych jest odbudowa braku zęba za pomocą pojedynczych koron na implantach, rozwiązanie takie jest korzystniejsze z powodu braku konieczności szlifowania sąsiednich zdrowych zębów pacjenta.
 
Mosty adhezyjne
Mosty adhezyjne należą do stałych oraz tymczasowych uzupełnień protetycznych. Oznacza to iż mogą one być cementowane na stałe na zębach własnych pacjenta lub też służyć jako uzupełnienie tymczasowe np. podczas wgajania się implantów po zabiegu wszczepiania implantów. W porównaniu do tradycyjnych mostów porcelanowych nie wymagają one szlifowania zdrowych zębów są więc znacznie mniej inwazyjne. Mosty adhezyjne mocowane są do innych zębów za pomocą wypustek z włókna szklanego a ich cementowanie możliwe jest na 3 sposoby:
- doklejenie skrzydełek z włókna szklanego do zdrowych sąsiednich zębów
- umieszczenie skrzydełek w włókna szklanego w miejscach po starych wypełnieniach w sąsiednich zębach
- wytworzenie łoża w sąsiednich zębach w którym umieszcza się wypustki z włókna szklanego
Za pomocą mostów adhezyjnych uzupełnia się najczęściej braki jedno - zębowe, wskazania do konkretnego rodzaju mocowania ustalane są przez lekarza podczas badania stomatologicznego. Jak wygląda przebieg leczenia - poniżej przedstawiamy uproszczony schemat.
Pierwsza wizyta: po zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia za pomocą mostów adhezyjnych i wybraniu sposobu cementowania mostu, lekarz stomatolog przygotowuje sąsiednie zęby poprzez wytworzenie w nich łoża na wypustki z włókna szklanego. Wizytę kończy pobranie wycisków i odesłanie ich do laboratorium protetycznego
Druga wizyta: lekarz stomatolog przymierza most adhezyjny w jamie ustnej pacjenta i dokonuje ewentualnych korekt, po czym cementuje most na stałe.
Najczęściej zadawane pytania:
- jakie są wskazania do wykonanie mostów adhezyjnych - wskazaniem są braki pojedynczych zębów w sytuacji gdy chce się uniknąć szlifowania sąsiednich zdrowych zębów filarowych, wskazaniem jest też tymczasowe uzupełnienie braków zębowych na czas wgajania implantów stomatologicznych - zwykle 3-6 miesięcy
 
Protezy szkieletowe
Protezy szkieletowe stanowią najlepsze rozwiązanie wśród ruchomych uzupełnień protetycznych. Wykonane są z metalu, a dzięki mocowaniu na klamrach i nie uciskaniu dziąseł Pacjenta nie wpływają one destrukcyjnie na wyrostek zębodołowy tak jak zwykłe protezy akrylowe. W porównaniu do nich mają wiele zalet, które sprawiają, że ich użytkowanie jest dużo łatwiejsze i bardziej komfortowe dla pacjenta
- dzięki szkieletowi wykonanemu z metalu są dużo cieńsze
- przy górnej protezie prawie nie pokrywają podniebienia
- mają lepsze utrzymanie i nie spadają, gdyż umocowane są na klamrach
- nie wywołują reakcji alergicznych
- nie uciskają dziąseł i podniebienia, nie niszczą wyrostka zębodołowego
- mają dużo mniejszy zasięg w jamie ustnej, zajmują niewiele miejsca.
Jak wygląda przebieg leczenia - poniżej przedstawiamy uproszczony schemat.
Pierwsza wizyta: po zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia protetycznego lekarz stomatolog pobiera wyciski masą wyciskową,
Druga wizyta: lekarz stomatolog dokonuje przymiarki metalowego szkieletu protezy szkieletowej,
Trzecia wizyta: lekarz sprawdza gotową protezę szkieletową w ustach pacjenta i po ewentualnych korektach oddaje ją pacjentowi.
Najczęściej zadawane pytania:
- czy skoro są z metalu, to nie są widoczne w jamie ustnej - nie są widoczne ponieważ metalowy szkielet umieszczony jest od wewnętrznej strony zębów - nie widocznej z zewnątrz, niestety czasami aby zapewnić najlepsze utrzymanie, metalowe klamry mocujące muszą być poprowadzone w strefie estetycznej i wtedy mogą być one widoczne - alternatywą są wtedy protezy szkieletowe acetalowe lub protezy szkieletowe bezklamrowe,
- czy są przeciwwskazania do stosowania protez szkieletowych - nie ma żadnych przeciwskazań, jest to najlepsze rozwiązanie protetyczne wśród ruchomych protez, z powodu podparcia i utrzymywania protezy szkieletowej na klamrach w jamie ustnej pacjenta muszą być własne zęby, które posłużą jako filary,
- czy są trwalsze niż protezy akrylowe - tak, protezy szkieletowe nie łamią się i nie pękają - jest to możliwe gdyż wykonane są z metalu, który zapewnia dużo większą trwałość przy dużo mniejszych wymiarach.
 
Protezy szkieletowe acetalowe
Protezy szkieletowe acetalowe stanowią alternatywę dla klasycznych protez szkieletowych wykonanych z metalu. W odróżnieniu od nich wykonane są z acetalu - materiału termoplastycznego o wysokiej homogenności, odpornego na zginanie, dzięki temu są bardziej estetyczne i idealne dla osób z alergią na metale. Podobnie jak klasyczne protezy szkieletowe mocowane są na klamrach i nie uciskają dziąseł Pacjenta dzięki czemu ich użytkowanie jest dużo łatwiejsze i bardziej komfortowe w porównaniu do zwykłych protez akrylowych.
Oto zalety protez acetalowych:
- dzięki szkieletowi wykonanemu z acetalu są cienkie i estetyczne
- prawie nie pokrywają podniebienia oraz zajmują niewiele miejsca w ustach
- mają lepsze utrzymanie i nie spadają, gdyż umocowane są na klamrach
- nie wywołują reakcji alergicznych
- nie uciskają dziąseł i podniebienia oraz nie niszczą wyrostka zębodołowego.
 
Jak wygląda przebieg leczenia - poniżej przedstawiamy uproszczony schemat.
Pierwsza wizyta: po zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia protetycznego lekarz stomatolog pobiera wyciski masą wyciskową,
Druga wizyta: lekarz stomatolog dokonuje przymiarki acetalowego szkieletu protezy szkieletowej acetalowej,
Trzecia wizyta: lekarz sprawdza gotową protezę szkieletową acetalową w ustach pacjenta i po ewentualnych korektach oddaje ją pacjentowi.
Najczęściej zadawane pytania:
- czy są przeciwwskazania do stosowania protez szkieletowych acetalowych - nie ma żadnych przeciwwskazań, jest to najlepsze rozwiązanie protetyczne spośród protez ruchomych, z powodu podparcia i utrzymywania protezy szkieletowej na klamrach w jamie ustnej pacjenta muszą być własne zęby, które posłużą jako filary
- czy są trwalsze niż protezy akrylowe - tak, protezy szkieletowe acetalowe nie łamią się i nie pękają - jest to możliwe gdyż wykonane są z acetalu, który zapewnia dużo większą trwałość przy dużo mniejszych wymiarach niż akryl stosowany do protez akrylowych.
 
Protezy bezklamrowe na zatrzaskach
Protezy szkieletowe bezklamrowe - na zatrzaskach należą do najbardziej zaawansowanych i precyzyjnych ruchomych uzupełnień protetycznych. Posiadają wszystkie zalety standardowych protez szkieletowych, ale jednocześnie nie posiadają widocznych metalowych klamer - tak niepożądanych zwłaszcza w przednim odcinku uzębienia. Utrzymanie protez szkieletowych bezklamrowych zapewnione jest dzięki wykorzystaniu różnego rodzaju zatrzasków, zamków, zasuw lub magnesów.
Jak wygląda przebieg leczenia - poniżej przedstawiamy uproszczony schemat.
Pierwsza wizyta: po zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia protetycznego lekarz stomatolog pobiera wstępne wyciski masą wyciskową, następnie przystępuje do przygotowania zębów filarowych przeznaczonych do utrzymania zatrzasków lub zamków protezy szkieletowej.
Druga wizyta: lekarz stomatolog dokonuje przymiarki metalowego szkieletu protezy szkieletowej oraz koron wraz z zatrzaskami na zębach filarowych.
Trzecia wizyta: lekarz sprawdza gotową protezę szkieletową i korony z zatrzaskami w ustach pacjenta i po ewentualnych korektach oddaje ją pacjentowi oraz cementuje zatrzaski utrzymujące protezę szkieletową.
Najczęściej zadawane pytania:
- na czym polega przygotowanie zębów pod zatrzaski - aby przymocować zatrzask trzeba oszlifować ząb filarowy i założyć na niego koronę porcelanową z przymocowanym do niej zatrzaskiem - tylko w ten sposób zapewniona może być odpowiednia wytrzymałość i estetyka takiego uzupełnienia
- czy są przeciwwskazania do stosowania protez szkieletowych - nie ma żadnych przeciwwskazań, jest to najlepsze rozwiązanie protetyczne wśród ruchomych protez, z powodu podparcia i utrzymywania protezy szkieletowej na klamrach i zatrzaskach, w jamie ustnej pacjenta muszą być własne zęby, które mogą posłużyć jako filary pod klamry i zatrzaski.
 
Protezy akrylowe całkowite i częściowe.
Leczenie protetyczne protezami akrylowymi - całkowitymi i częściowymi stosuje się jako jedną z metod uzupełniania braków zębowych. Jak wygląda przebieg leczenia - poniżej przedstawiamy uproszczony schemat.
Pierwsza wizyta: po zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia protetycznego lekarz pobiera masą wyciskową 2 wyciski - górny i dolny.
Druga wizyta: lekarz stomatolog ustala wysokość zwarcia u pacjenta oraz pobiera ponowne wyciski na łyżkach indywidualnych wykonanych przez technika stomatologicznego.
Trzecia wizyta: na tej wizycie gotowe są już próbne protezy z zębami zamocowanymi na wosku, po ocenie w ustach i zaakceptowaniu wyglądu protezy przez pacjenta protezy odsyłane są do laboratorium w celu wykonania gotowych protez.
Czwarta wizyta: protezy akrylowe są już gotowe do oddania, lekarz stomatolog dokonuje ewentualnych korekt i ocenia prawidłowość zgryzu i ułożenia w jamie ustnej, gotowe dopasowane protezy są oddane pacjentowi.
Najczęściej zadawane pytania:
- jakie są wskazania do wykonania protez akrylowych - wskazaniem do wykonania konwencjonalnych protez akrylowych jest całkowite bezzębie u pacjenta - wtedy wykonuje się protezy całkowite, lub liczne braki zębowe przy braku możliwości innego leczenie protetycznego - wtedy wykonuje się protezy częściowe,
- jak często należy zmieniać protezy na nowe - podczas użytkowania protez należy zgłaszać się na wizyty kontrolne raz w roku, lekarz stomatolog ocenia wtedy stan protezy i jej dopasowanie w jamie ustnej, zwykle po 5-7 latach wskutek zaniku podłoża protetycznego w jamie ustnej proteza przestaje idealnie pasować, pogarsza się jej utrzymanie, przestaje być stabilna i zaczyna spadać - jest to wskazanie do wymiany protezy,
- jak długi jest czas oczekiwania na wykonanie protezy akrylowej - od pierwszej wizyty w gabinecie do oddania gotowych protez akrylowych mijają około 2 do 3-ech tygodni.
 
Protezy natychmiastowe
Protezy natychmiastowe są najszybszym sposobem uzupełnienia braków po usuniętych zębach. Pozwalają na uniknięcie przykrej dla pacjentów sytuacji, jaką jest brak własnych zębów, zapewniając jednocześnie pełną funkcjonalność i pełne walory estetyczne. Pacjent po usunięciu zęba wychodzi z gotową protezą uzupełniającą wszystkie braki.
Protezy takie mają wiele zalet, oto niektóre z nich:
- pacjent nie musi pokazywać się publicznie bez kompletu uzębienia, jest to ważne zwłaszcza po usunięciu zębów przednich w tzw. strefie estetycznej
- znacznie polepszają gojenie rany poekstrakcyjnej
- umożliwiają normalne funkcjonowanie, mówienie, jedzenie bezpośrednio po ekstrakcji zęba
- hamują krwawienie z zębodołu i zabezpieczają go przed wnikaniem resztek pokarmowych podczas jedzenia.
Jak wygląda przebieg leczenia - poniżej przedstawiamy uproszczony schemat.
Pierwsza wizyta: po zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia protetycznego lekarz pobiera masą wyciskową 2 wyciski - górny i dolny.
Druga wizyta: lekarz stomatolog ustala wysokość zwarcia u pacjenta oraz pobiera ponowne wyciski na łyżkach indywidualnych wykonanych przez technika stomatologicznego
Trzecia wizyta: na tej wizycie gotowe są już próbne protezy z zębami zamocowanymi na wosku, po ocenie w ustach i zaakceptowaniu wyglądu protezy przez pacjenta protezy odsyłane są do laboratorium w celu wykonania gotowej protezy elastycznej
Czwarta wizyta: na tej wizycie lekarz wykonuje planowane ekstrakcje zębów i dopasowuje protezy w ustach pacjenta, pacjent wychodzi z gotowymi protezami do domu.
Najczęściej zadawane pytania:
- jakie są wady protez natychmiastowych - do wad protez natychmiastowych należy zaliczyć konieczność ich podścielenia i korekty po okresie wygojenia rany po usunięciu zęba, przy mnogich ekstrakcjach protezy te traktowane są jako tymczasowe i po zagojeniu dziąsła wskazana jest ich wymiana
- czy trudno się przyzwyczaić do protezy natychmiastowej - adaptacja do takiej protezy jest znacznie łatwiejsza niż do protezy wykonywanej dopiero po wygojeniu rany poekstrakcyjnej, co jest spowodowane tym, że nie nie ma okresu w którym pacjent może przyzwyczaić się do braku własnych usuniętych zębów, braki te są uzupełnione natychmiast po ich powstaniu.

Usługi protetyki dentystycznej w Dental Pearl świadczone są w atrakcyjnych cenach. Akceptujemy płatności gotówką oraz w formie elektronicznej. Zakres cenowy usługi zależy m.in. od stanu klinicznego uzębienia. Orientacyjnie - zabiegi z zakresu protetyki mieszczą się w zakresie od PLN 600.00 a PLN 5000.00.
Więcej na ten temat znajdziesz w Cenniku Usług Dental Pearl

 Protetyka dentystyczna w Denatal Pearl
Protetyka dentystyczna w Denatal Pearl
wordMarkLogo

Zabiegi protetyki dentystycznej, Centrum Stomatologii Dental Pearl
43-190 Mikołów, ul. Rybnicka 134
☎ +48 503846743
e-mail: info@dentalpearl.pl

by Daniel Szram, Mikołów, modyfikowano 2022-12-05 / utworzono 2022-09-26

FAQ - protezy zębowe, protetyka dentystyczna

Jaka jest różnica pomiędzy koroną licowaną a pełnoceramiczną?

Różnica pomiędzy koroną licowaną a pełnoceramiczną polega na materiale użytym do wykonania korony protetycznej: korony licowane porcelaną składają się z metalowego szkieletu na którym napalana jest porcelana, natomiast korony pełnoceramiczne wykonane są w całości z porcelany, charakteryzują się one najlepszym możliwym efektem estetycznym.

Jakie są wskazania do wykonania mostów protetycznych?

Wskazaniem do wykonania mostów protetycznych są każde braki zębowe pod warunkiem obecności odpowiednio ulokowanych zębów filarowych - o tym można się przekonać dopiero po badaniu stomatologicznym i kontroli rentgenowskiej.

Jakie są alternatywne możliwości odbudowy brakującego zęba?

Alternatywą dla stosowania klasycznych mostów protetycznych jest odbudowa braku zęba za pomocą pojedynczych koron na implantach, rozwiązanie takie jest korzystniejsze z powodu braku konieczności szlifowania sąsiednich zdrowych zębów pacjenta.

Jakie są wady protez natychmiastowych?

Do wad protez natychmiastowych należy zaliczyć konieczność ich podścielenia i korekty po okresie wygojenia rany po usunięciu zęba, przy mnogich ekstrakcjach protezy te traktowane są jako tymczasowe i po zagojeniu dziąsła wskazana jest ich wymiana. Adaptacja do takiej protezy jest znacznie łatwiejsza niż do protezy wykonywanej dopiero po wygojeniu rany poekstrakcyjnej, co jest spowodowane tym, że nie nie ma okresu w którym pacjent może przyzwyczaić się do braku własnych usuniętych zębów, braki te są uzupełnione natychmiast po ich powstaniu

Skontaktuj się z nami
 
Polecamy kontakt bezpośredni
☎ +48 503846743
 
📧 info@dentalpearl.pl
 
ul. Rybnicka 134, Mikołów
🅿️ Rybnicka 132
Centrum Stomatologii Dental Pearl

43-195 Mikołów, ul. Rybnicka 134, 🅿️ wjazd: Rybnicka 132

Dental Pearl   ≫  homePage   ≫  Protetyka