Zabiegi higiena jamy ustnej wykonywane w Dental Pearl

Piaskowanie, skaling, fluoryzacja i inne usługi dentystyczne.


Profesjonalna higienizacja zębów składa się z zabiegów piaskowania, skalingu i fluoryzacji. Zabiegi te są jednymi z najczęstszych zachowawczych zabiegów pielęgnacyjnych przeprowadzanych w gabinetach dentystycznych. Wykonanie tych zabiegów, obok zauważalnych efektów estetycznych, jest ważnym elementem profilaktyki próchnicy, parodontozy i innych schorzeń w obrębie przyzębia. W Stomatologia Dental Pearl w Mikołowie zabiegi z zakresu profilaktyki jamy ustnej wykonywane są przez profesjonalnie wykwalifikowany personel w najnowszym protokole Guided Biofilm Therapy, z zastosowaniem delikatnego i mało pylącego piasku szwajcarskiego producenta EMS.
 
Pierwszy etap higienizacji – piaskowanie zębów
 
Piaskowanie zębów to nieinwazyjny zabieg stomatologiczny, który przeprowadza się w celu oczyszczeniu zębów ze zgromadzonego na nich biofilmu, kamienia i miękkich osadów przy zastosowaniu specjalnej piaskarki. Urządzenie pracuje pod wysokim ciśnieniem wody i zawiesiny specjalnego czyszczącego piasku (zazwyczaj wodorowęglanu sodu lub glicyny). Zawarte w nim substancje umożliwiają usunięcie osadu nazębnego, nie uszkadzając przy tym szkliwa i zębiny piaskowanych zębów.
 
Zabieg piaskowania jest bezpieczny i bezbolesny, choć może powodować niewielkie i krótkotrwałe podrażnienie dziąseł. Prawidłowo przeprowadzone piaskowanie nie spowoduje uszkodzenia szkliwa. Widocznym efektem zabiegu jest jaśniejsza i wygładzona powierzchnia zębów, pozbawiona złogów nazębnych. W rezultacie zęby mogą stać się wizualnie bielsze. Zabieg ten wykonuje się rutynowo na wizycie poprzedzającej wybielanie.
 
Specjaliści w zakresie stomatologii wykonują piaskowanie zębów w dwóch wariantach:
 
1. Naddziąsłowe piaskowanie zębów. Polega na usuwaniu osadu z tej części zęba, która znajduje się ponad dziąsłem, przy pomocy piasku dentystycznego o twardszych drobinkach (np. wodorowęglan sodu). Dzięki temu możliwe jest pozbycie się nawet znacznych i uciążliwych przebarwień.
 
2. Poddziąsłowe piaskowanie zębów. Obejmuje oczyszczanie z osadu i biofilmu okolic głębokich kieszeni dziąsłowych. Z uwagi na dobre ukrwienie i unerwienie znajdujących się w sąsiedztwie dziąseł przy tym typie piaskowania używa się piasku o delikatnych, małych drobinkach – np. glicyny.
 
Zalecenia po zabiegu
 
By wzmocnić i utrwalić efekt piaskowania, warto przestrzegać kilku ważnych zasad:

  1. Bezpośrednio po zabiegu, przez około 2-3 godziny, nie należy przyjmować żadnych napojów ani pokarmów.
  2. Przez kilka kolejnych dni najlepiej będzie powstrzymać się też od spożywania produktów kwaśnych, takich jak cytrusy czy coca-cola - mogą one prowadzić do nadmiernej wrażliwości zębów.
  3. Należy unikać pokarmów i napojów silnie barwiących, takich jak: kawa i herbata, czerwone wino, buraki, jagody, szpinak.
  4. Najlepiej będzie też przez co najmniej 24 h powstrzymać się od palenia papierosów.
  5. Niektórzy lekarze stomatolodzy podpowiadają, by przez okres dwóch tygodni po zabiegu sięgać po płukanki z chlorheksydyną, jeśli utrzymuje się dyskomfort lub nadwrażliwość zębów i dziąseł. Takie preparaty pomagają w leczeniu chorób przyzębia - mogą więc złagodzić tego typu dolegliwości.

Przeciwwskazania do zabiegu piaskowania zębów:
 
Mimo iż piaskowanie zębów jest bezpiecznym i z reguły bezbolesnym zabiegiem dentystycznym, nie może być przeprowadzane u pacjentów, u których stwierdzono:

  1. alergie na składniki używanych podczas zabiegu preparatów (w tym sodę);
  2. ciążę
  3. przewlekłe choroby układu oddechowego;
  4. występowanie ran i owrzodzeń śluzówki;
  5. stany zapalne jamy ustnej;
  6. chorobę wrzodową żołądka lub wątroby;
  7. zaburzenia czynności płuc, np. w wyniku astmy;
  8. zaburzenia pracy serca.

Przed zabiegiem warto też pamiętać, by poinformować stomatologa, jeśli nosimy soczewki kontaktowe lub zmagamy się z nadwrażliwością zębów i dziąseł. W przypadku tej ostatniej przypadłości należy również mieć na uwadze, że piaskowanie zębów może okazać się nieprzyjemne lub nawet bolesne.
 
Drugi etap zabiegu - skaling (usuwanie ultradźwiękowe kamienia nazębnego)
 
W drugim etapie higienizacji wykonywane jest profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego z wykorzystaniem specjalnego urządzenia ultradźwiękowego zwanego skalerem. Pod wpływem jego działania oraz nacisku wody złogi kamienia nazębnego pękają i odrywają się od powierzchni zęba. To komplementarne zabiegi, które wzajemnie się uzupełniają - piaskowanie usuwa osad nazębny i przebarwienia, zaś skaling pomaga pozbyć się kamienia nazębnego. Zabiegi można uzupełnić o polerowanie zębów, dzięki któremu powierzchnie zębów pozostają gładkie, co spowalnia ponowne odkładanie się kamienia i osadów w przyszłości. Zwykle zabieg skalingu jest bezbolesny, choć w razie potrzeby może on także zostać wykonany w znieczuleniu miejscowym.
 
Trzeci etap zabiegu – fluoryzacja Ostatnim etapem profesjonalnej higienizacji jest procedura fluoryzacji. Fluoryzacja to prosta procedura stomatologiczna, polegająca na pokryciu zębów preparatami bogatymi we fluor, które wzmacniają szkliwo zębów i zabezpieczają zęby przed rozwojem próchnicy. Największą popularnością w gabinetach dentystycznych cieszą się specjalne lakiery, które po naniesieniu na zęby uwalniają pierwiastek i wysycają nim szkliwo. Ponadto stosowane są specjalne żele, pasty lub pianki - nakładane na silikonowe łyżki i umieszczane na 3 minuty na zębach.

Usługi i zabiegi wchodzące w zakres świadczeń w obszarze higieny jamy ustnej realizowane w Dental Pearl mieszczą się dostępnych cenach t.j. orientacyjnie od PLN100.00 a np. wybielanie ZOOM! Advanced Power pomiędzy PLN 1200.00 a PLN1500.00 Płatności gotówką oraz w formie elektronicznej są akceptowane.
Szczegóły znajdziesz w Cenniku Usług Dental Pearl

Higiena jamy ustnej, dentysta, Denatal Pearl
Higiena jamy ustnej, gabinet dentystyczny, Denatal Pearl
wordMarkLogo

Usługi dentystyczne - higiena jamy ustnej, Dental Pearl
43-190 Mikołów, ul. Rybnicka 134
☎ +48 503846743
e-mail: info@dentalpearl.pl

by Daniel Szram, Mikołów, modyfikowano 2022-12-05 / utworzono 2022-09-26

FAQ dot. higieny jamy ustnej czyli o co Pacjenci pytają najczęściej

Po co wykonuje się piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów jest zabiegiem oczyszczającym, któremu często towarzyszy skaling, czyli oczyszczania zębów z kamienia ultradźwiękami. Zadaniem zabiegu piaskowania zębów jest dotarcie do trudno dostępnych, zabrudzonych miejsc, gdzie nie dotrzemy przy codziennym myciu zębów szczoteczką.
 
Dzięki piaskowaniu zębów można pozbyć się przebarwień i zapobiec rozwojowi bakterii w trudno dostępnych miejscach. Zabieg ten jest traktowany jako zabieg o charakterze profilaktycznym. Wykonuje się go wtedy, gdy na zębach jest wyraźnie widoczny osad lub zalegający kamień.

Piaskowanie zębów - kiedy warto je wykonać?

Piaskowanie zębów zaleca osobom, które są szczególnie narażone na odkładanie się kamienia i osadu na zębach oraz - w konsekwencji - na przebarwienia płytki nazębnej. Zabiegowi temu powinny więc z pewnością poddać się osoby, które:
1. piją dużo kawy i/lub herbaty lub często sięgają po czerwone wino;
2. palą papierosy;
3. cierpią na wadę zgryzu nazywaną stłoczeniem zębów (zęby są wówczas nieprawidłowo rozmieszczone w jamie ustnej i często znajdują się zbyt blisko siebie);
4. noszą aparat ortodontyczny;
5. przygotowują się do zabiegu wybielania zębów - uprzednie poddanie się piaskowaniu zębów wzmocni i utrwali efekt wybielania.
 
Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli nie dotyczy nas żaden z tych punktów, dwa razy w roku profilaktycznie warto wykonać piaskowanie zębów, jeśli mamy taką możliwość. Zabieg ten pozwala bowiem w kompleksowy sposób oczyścić zęby i zapobiec nieestetycznym przebarwieniom płytki nazębnej.

W jaki sposób usuwa się kamień nazębny w gabinecie stomatologicznym?

Obecnie profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego (skaling) wykonuje się przy użyciu skalera ultradźwiękowego, który powoduje rozbijanie kamienia oraz wypłukiwanie płytki nazębnej w spray'u wodnym. Przeciwskazaniami do tego typu zabiegu są między innymi posiadanie rozrusznika serca czy problemy z odklejaniem się siatkówki oka. Pacjent o tych oraz innych schorzeniach powinien obowiązkowo poinformować lekarza prowadzącego oraz higienistkę stomatologiczną wykonującą zabiegi higienizacyjne. W takich przypadkach usuwanie kamienia nazębnego można wykonać narzędziami ręcznymi. Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli nie dotyczy nas żaden z tych punktów, dwa razy w roku profilaktycznie warto wykonać piaskowanie zębów, jeśli mamy taką możliwość. Zabieg ten pozwala bowiem w kompleksowy sposób oczyścić zęby i zapobiec nieestetycznym przebarwieniom płytki nazębnej.

Dlaczego powinno się regularnie usuwać kamień nazębny?

Kamień nazębny powinno się regularnie usuwać nie tylko dla estetyki zębów, choć jest ona bardzo ważna. Skutki zalegania złogów nazębnych to szybszy rozwój próchnicy, nadwrażliwość, krwawienie i stan zapalny dziąseł i tkanek miękkich jamy ustnej, co doprowadza do zaniku podłoża kostnego zębów i paradontozy. Długotrwałe zaleganie kamienia nazębnego i płytki nazębnej może bezpośrednio doprowadzać do rozchwiania i utraty poszczególnych zębów jak i całego uzębienia. Prawidłowo oczyszczone, pozbawione złogów i wypolerowane zęby dają gwarancję pięknego uśmiechu oraz świeżego oddechu, a także ułatwiają codzienne utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej.

Czym jest Guided Biofilm Therapy firmy EMS?

To najnowsza procedura higienizacji jamy ustnej stosowana w gabinecie stomatologicznym Dental Pearl przez wykwalifikowany personel. Metoda opracowana została przez szwajcarskich ekspertów i obejmuje piaskowanie, skaling oraz polerowanie zębów i ich fluoryzację. Obecnie metoda ta zaczyna wyznaczać nowe standardy postępowania w profesjonalnej higienizacji jamy ustnej. Guided Biofilm Therapy obejmuje protokoły zabiegowe oparte o indywidualne podejście do każdego pacjenta dla uzyskania optymalnych rezultatów leczenia. Leczenie jest prowadzone w sposób minimalnie inwazyjny, przy zachowaniu maksymalnego poziomu komfortu, bezpieczeństwa i skuteczności.
Guided Biofilm Therapy zawiera ponadto instruktaż higieny jamy ustnej z wykorzystaniem elektrycznych szczoteczek do zębów i irygatorów oraz edukację i motywację pacjenta dla jak najdłuższego utrzymania zębów własnych, koron i mostów protetycznych oraz implantów zębowyc

Skontaktuj się z nami
 
Polecamy kontakt bezpośredni
☎ +48 503846743
 
📧 info@dentalpearl.pl
 
ul. Rybnicka 134, Mikołów
🅿️ Rybnicka 132
Centrum Stomatologii Dental Pearl

43-195 Mikołów, ul. Rybnicka 134, 🅿️ wjazd: Rybnicka 132

Dental Pearl   ≫  homePage   ≫  Higienizacja jamy ustnej